top of page

Ета Кіля в сузір'ї Кіля, одна із найближчих кандидатів у майбутню гіпернову

Оновлено: 30 груд. 2024 р.


Ета Кіля

Ета Кіля, відома також як HD 93308 або HR 4210, є найяскравішою зіркою в сузір'ї Кіля. Ця зірка є частиною більш широкої зоряної системи, відомої як система Ети Кіля, яка складається з декількох компонентів, але сама Ета Кіля (Eta Carinae A) домінує у цій системі. Її маса приблизно в 100-150 разів більша за масу Сонця, і вона є однією з наймасивніших та найяскравіших відомих зірок у нашій галактиці.


Однією з найвизначніших подій в історії спостережень Ети Кіля був великий вибух у середині 19-го століття, коли її яскравість збільшилась до такої міри, що вона стала другою за яскравістю зіркою на нічному небі після Сіріуса. Цей період, відомий як "Велика Ерупція", тривав приблизно з 1837 по 1856 роки. Під час цієї ерупції зірка викинула значну частину своєї маси в космос, утворивши так звану "Туманність Омара", яка оточує зірку і є видимою для наземних телескопів.


Астрономи вважають, що Ета Кіля знаходиться на межі свого життя і може вибухнути як гіпернова "в будь-який момент" на астрономічній шкалі часу, що означає це може статися протягом наступних кількох тисячоліть. Вибух гіпернової в такій близькості до Землі (приблизно 7,500 світлових років ) надасть неймовірну можливість для астрономічних спостережень та досліджень.


Ета Кіля є винятковим об'єктом для вивчення не тільки тому, що вона показує, як живуть і помирають масивні зірки, але й через її потенційну здатність вибухнути як одна з найближчих до нас гіпернових, що дає унікальну можливість зрозуміти вплив таких подій на космічне середовище.


Comments


bottom of page