Історія розвитку уявлення про світло: від Стародавньої Греції до Максвелла
- Ігор Сальниченко
- 26 черв. 2024 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 23 лист. 2024 р.

Вступ
Вивчення світла було центральною темою у дослідженнях математики та фізики від часів Стародавньої Греції до сьогодення. Це дослідження часто мало математичний характер, а іноді торкалося інших наукових дисциплін.
Ранні грецькі ідеї
Натурфілософія Стародавньої Греції вплинула на розуміння природи світла протягом двох тисяч років. Емпедокл у V столітті до н.е. постулював, що все складається з чотирьох елементів: вогонь, повітря, земля і вода. Він вважав, що людське око випромінює світло, яке робить зір можливим. Лукрецій у творі «Про природу речей» (55 р. до н.е.) писав, що світло і тепло сонця складаються з дрібних атомів.
Евклід і Герон
Евклід, близько 300 р. до н.е., досліджував властивості світла, яке, як він вважав, рухалося по прямих лініях. Він описав закони відображення і математично дослідив їх. Приблизно в 60 р. н.е. Герон зробив цікаве спостереження про те, що світло рухається по шляху найменшої довжини.
Аль-Хайсам
Аль-Хайсам, близько 1000 р. н.е., стверджував, що зір виникає лише завдяки світлу, яке потрапляє в око з зовнішнього джерела. Він навів низку аргументів, найпереконливішим з яких була камера-обскура. Він розумів, що світло поширюється з великою, але кінцевою швидкістю, і вивчав сферичні та параболічні дзеркала.
Кеплер і Галілей
Йоганн Кеплер на початку XVII століття створив першу правильну математичну теорію камери-обскури і пояснив, як працює людське око. Галілей побудував телескоп у 1609 році і спостерігав супутники Юпітера. У 1611 році Кеплер опублікував «Діоптрицію», де описав повне внутрішнє відбиття світла.
Ньютон і Гюйгенс
Ісаак Ньютон у 1666 році експериментував з пропусканням світла через трикутну скляну призму і зрозумів, що біле світло складається з різних кольорів. Він також розробив рефлекторний телескоп. Крістіан Гюйгенс розвивав хвильову теорію світла, пропонуючи, що світло є хвилею, яка проходить через ефір.
Томас Янг
Томас Янг у 1801 році провів експерименти з інтерференції світла, що дало важливі докази на користь хвильової теорії. Він пояснив результати Ньютона з точки зору хвильової теорії і розрахував довжини хвиль різних кольорів.
Френель і Максвелл
Огюстен-Жан Френель розробив власну хвильову теорію світла і в 1819 році отримав Гран-прі Французької академії наук за математичне обґрунтування дифракції. Джеймс Клерк Максвелл розробив математичну електромагнітну теорію світла, стверджуючи, що світло є електромагнітним збуренням.
Висновок
Вивчення світла пройшло довгий шлях від натурфілософії Стародавньої Греції до розробки електромагнітної теорії Максвелла. Кожен внесок у цю галузь науки дозволяв все глибше розуміти природу світла, об'єднуючи математичні та експериментальні підходи.
Comments