top of page

Космічний вихор Herbig-Haro 49/50 очима телескопа Джеймса Вебба

Космічні явища завжди зачаровують своєю красою і складністю. Одним з таких дивовижних феноменів є Herbig-Haro 49/50, який завдяки новим високоякісним знімкам телескопа Джеймса Вебба постав перед нами у всій своїй неймовірній красі. Це явище, яке нагадує гігантський вихор або навіть апетитне морозиво з вишнею на вершині, насправді є потужним викидом речовини від молодої зорі, що формується неподалік. Завдяки сучасним інструментам, таким як камера ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam) і середнього інфрачервоного діапазону (MIRI), дослідники отримали безпрецедентно чіткі та деталізовані зображення цього космічного феномену.


Що таке об'єкти Herbig-Haro?

Об'єкти Гербіга-Аро (Herbig-Haro) – це потоки речовини, які виникають під дією потужних струменів, що випускаються молодими зорями, які активно формуються. Ці струмені рухаються зі швидкістю від 100 до 300 км/с, стикаючись з міжзоряним середовищем, що призводить до утворення ударних хвиль. Ударні хвилі нагрівають газ і пил, які потім охолоджуються, випромінюючи світло у видимому та інфрачервоному діапазонах.

Herbig-Haro 49/50
Herbig-Haro 49/50. Зображення: NASA, ESA, CSA, STScI

Детальний погляд на Herbig-Haro 49/50

Об'єкт Herbig-Haro 49/50 знаходиться на відстані 625 світлових років у хмарі Хамелеон I – одному з найближчих регіонів активного зореутворення у Чумацькому Шляху. На зображенні Джеймса Вебба видно, як червоно-помаранчевий конус із складними структурними деталями простягається через космічний простір, нагадуючи хвилі від човна, що рухається по воді. Особливу увагу привертає далека спіральна галактика, яка випадково опинилася на задньому плані об'єкта, створюючи незабутню композицію.


Спіральна галактика, розташована далеко позаду, має яскравий блакитний центр, що вказує на старі зорі, та червонуваті спіральні рукави, багаті пилом і молодими зорями. Завдяки такій випадковій композиції, космічний вихор здається ще більш загадковим і привабливим для вивчення.


Порівняння знімків телескопів Спітцера і Вебба

Раніше об'єкт Herbig-Haro 49/50 вже спостерігався космічним телескопом Спітцер у 2006 році, тоді його охрестили «Космічним торнадо» через характерний спіральний вигляд. Однак телескоп Спітцер не зміг розрізнити об'єкт, що знаходиться на кінчику цього «торнадо». Завдяки більш високій роздільній здатності телескопа Джеймса Вебба, астрономи змогли з'ясувати, що загадковий об'єкт насправді є далекою спіральною галактикою.

Порівняння знімків телескопів Спітцера і Вебба
Порівняння знімків Herbig-Haro 49/50 телескопів Спітцера і Вебба. Зображення: NASA, ESA, CSA, STScI, NASA-JPL, SSC

Значення спостережень для науки

Телескоп Вебба дозволяє вивчити особливості формування молодих зірок і вплив їх струменів на навколишнє середовище. Спостереження Herbig-Haro 49/50 у ближньому та середньому інфрачервоному діапазонах показали деталі розжарених молекул водню, окису вуглецю та пилу, що допомагає краще зрозуміти процеси утворення зірок, подібних до нашого Сонця.


Зокрема, передбачається, що протозірка Cederblad 110 IRS4, розташована на відстані 1,5 світлових років від цього об'єкта, є джерелом цього космічного струменя. Це молода зоря класу I, яка активно накопичує масу.


Завдяки спеціальній тривимірній візуалізації, створеній з використанням новітніх даних, вчені можуть досліджувати Herbig-Haro 49/50 як ніколи раніше, отримуючи глибоке розуміння тривимірної структури цього космічного явища та його взаємодії з навколишнім середовищем.


Висновок

Спостереження об'єкта Herbig-Haro 49/50 телескопом Джеймса Вебба відкривають нові можливості у дослідженні процесів формування зірок. Завдяки неймовірній якості та глибині зображень, отриманих у різних інфрачервоних діапазонах, астрономи можуть не тільки детально вивчити процеси викиду речовини, але й зрозуміти взаємодію молодих зірок з їх оточенням. Цей дивовижний космічний вихор надає нам безцінні знання про те, як виникають зорі, подібні до нашого Сонця.


Джерела:

Comentarios


bottom of page