top of page

Різнокольорові зірки всередині кулястого зоряного скупчення Омега Центавра

Оновлено: 30 груд. 2024 р.


Омега Центавра

Космічний телескоп Габбл NASA зробив цей панорамний вид зі 100 000 зірок у ядрі гігантського скупчення Омега Центавра, яке має майже 10 мільйонів зірок. Вік зірок становить від 10 до 12 мільярдів років, і вони знаходяться на відстані приблизно 16 000 світлових років від Землі. Це одне з перших зображень, зроблених новою камерою Wide Field Camera 3 (WFC3) у травні 2009 року.


Зірки на різних етапах життєвого циклу


Більшість зірок на зображенні жовто-білі, як наше Сонце, які сяють завдяки синтезу водню. Наприкінці свого життя зірки стають холоднішими та більшими, перетворюючись на червоних гігантів. Після викиду більшої частини своєї маси зірки виглядають яскраво-блакитними, спалюючи гелій у своїх ядрах. Коли гелій закінчується, залишаються білі карлики, які охолоджуються та стають тьмянішими протягом мільярдів років.


Блакитні відсталі зірки


Це старші зірки, які зливаються з іншими зірками, отримуючи нове життя. Вони стають синішими через підвищену швидкість вироблення енергії. Усі зірки на зображенні розташовані близько одна до одної. Якби хтось жив у цьому скупченні, він побачив би небо, яке в 100 разів яскравіше за наше.


Омега Центавра: нова інформація та значення


Омега Центавра має принаймні дві популяції зірок різного віку, що вказує на те, що скупчення може бути залишком невеликої галактики. Омега Центавра є одним з найбільших з приблизно 200 кульових скупчень, що обертаються навколо Чумацького Шляху, і його можна побачити неозброєним оком. Спостереження Хаббла за Омегою Центавра відбулися 15 липня 2009 року.


Comments


bottom of page